2011. október 16., vasárnap

Kutyatartási és fegyelmezési gondok 1-7.


1.      Kutya rohan az úton. Gazdi kijön a házból, megáll az ajtóban és kiabálni kezd a kutyára indulatosan. A kutya figyelmen kívül hagyja. A kutyák nem hallgatnak az instabil, ideges emberre. Amikor egy kutya helyre akarja igazítani a másikat, nem kezd üvöltözni vagy kiabálni.

2.      A kutya ugat az emberre, könyörögve, hogy adjon neki egy darab ételt, miközben eszik, aki erre szórakozottan odadob neki egy falatot. Ez egyáltalán nem tiszteletteljes viselkedés. A természetes kutya falkában egy alárendelt tag még nem is álmodna arról, hogy ugasson a falkavezérre, amikor az eszik.

3.      Egy kutya meglát egy másikat és ugatni kezd. Gazdi azt mondja neki, „Nem!” és tovább simogatja a fejét, szeretgeti. Ez igazából annyit jelent „Helyes, ügyes vagy amiért ugatsz, csak így tovább!”

4.      A kutya pórázon, és erősen húzza azt, szaglászik, miközben a gazdija egy másik emberrel beszélget. Helytelen pórázhasználat. A kutyát utasítani kell, hogy várjon türelmesen, miközben az emberek beszélnek egymással. Ez megfelelő mentális kihívást jelent számára, amire minden kutyának szüksége van.

5.      Gazdi helyreigazítja a kutyát a nevét kiabálva újra meg újra, de semmiféle testbeszédet nem használva. A kutya egyszerűen nem tudja, hogy a gazdája mit akar. Nem tud minek engedelmeskedni. A gazdi emberi kommunikációt folytat, elbeszél a kutya mellett. Ordibál, azt mondja, hogy be fogja zárni a kutyát a kocsiba, ha így viselkedik. Ebből természetesen a kutya semmit sem ért. Ahhoz, hogy sikeresen kommunikáljon vele, olyan kommunikációformát kell alkalmaznia, amit a kutyák értenek. Másrészről, sosem szabad használni a kutya nevét negatív értelemben, fegyelmezéskor. A nevét csak pozitív megerősítéssel szabad összekapcsolni.

6.      Gazdi megengedi a kis méretű kutyájának, hogy úgy üdvözölje az embereket, hogy a mancsával a lábukra kap, ugrál. A kutyák világában ez nem tiszteletteljes köszöntési mód. Nincs különbség egy 2 kilós Yorkie és egy 35 kilós Német Juhász között a viselkedés jelentését illetően. Apró termetű kutya szindróma

7.      Gazdi helyreigazítja a kutyát, jóval azután, hogy a rosszaságot elkövette (a kutyának már más jár az eszében). Bármit is csinál a kutya abban a pillanatban, amikor korrigálod, arról a viselkedésről fogja hinni, hogy helytelen.

2011. október 15., szombat

Az emberi kutya



A legnagyobb hiba, amit az emberek elkövetnek a kutyatartással kapcsolatban, az az, hogy emberként kezelik a kutyájukat. Az emberek sokszor hajlamosak úgy tekinteni az állatokra, társaikra, mintha miniatűr emberek lennének. A valóságban viszont a kutyáknak teljesen más a gondolkodása, hozzáállása az élethez. A természetben a kutyák falkás társadalomban élnek. Minden falkában adott sorrend van a tagok között. A vezértől egészen a legalsó pozícióig, mindenkinek meg van a saját helye. A vezér maga a falka ereje. A tagoknak szüksége van a vezérre, hogy követhessék, hogy utat mutasson nekik. Ösztönösen beléjük van táplálva, hogy folytonosan próbára tegyék a felettük levőt, és próbára tétessenek a falkasorrendben alattuk levő által. Ha a falka vezére gyengeséget mutat, nem ad kellő iránymutatást, az azt jelenti, hogy a falka veszélyben van. Ekkor az egyik tagnak át kell vennie az irányítást.



A kutyáknak szükségük van szabályokra, amiket követniük kell, határokra, amiket nem szabad áthágniuk. Amikor a kutyák emberekkel élnek, akkor ők válnak a kutya falkájává. Ahhoz, hogy kutya és ember közti kapcsolat jól működjön, az embernek kell a falka vezérévé válnia. A hibát akkor követik el, amikor az ember csupán szeretet, törődést ad a kutyának, és egyéb fizikai szükségleteit elégíti ki. A kutya számára az, hogy szabályok, határok nélkül csupán szeretet kap és dédelgetést, ellentmond mindazzal, amire ösztönösen szüksége van. Noha élvezik, ha szeretik és kényeztetik őket, ez nem elégíti ki ösztönös szükségleteiket, ami kiegyensúlyozottá tenné őket, stabilitást, boldogságot és biztonságérzetet adva nekik. A szeretgetés nem teszi boldoggá a kutyát. A szükségleteinek kielégítése viszont igen.


Érzelmi stabilitást kell biztosítanod a kutyádnak ahhoz, hogy ezt elérd, valamint meg kell neki mutatnod, hogy egy rendezett falkához tartozik, fenn tartva a falkasorrendet, és vannak szabályok, melyeknek engedelmeskednie kell. Erre van a kutyádnak igazán szüksége. A törődés kimutatása, a dédelgetés jó érzés az embernek is, a kutya is élvezi, de a megfelelő időben kell, hogy történjen.
A kutya egy állat, és nem rendelkezik ugyanazzal a következtető képességgel, mint az ember. Vannak érzései, de különböznek az emberéitől. Ők egyszerű élőlények ösztönökkel, érzéseiket nem vezérli az emberre jellemző komplex gondolkodásmód. Örülnek, ha látják, elégedett vagy velük, szomorúak, ha valaki meghal a falkából. Nem terveznek viszont előre, és nem agyalnak a jövőn vagy a múlton. Annak élnek, ami most, ebben a pillanatban történik.
Például mérges vagy és zaklatott, mert valami feldúlt, ami nemrég történt az életedben. A kutyád tudni fogja, hogy mérges vagy, de nem fogja tudni miért. Tehát nem fog úgy következtetni, hogy biztos azért vagy rosszul, mert épp most szakított veled a barátod/barátnőd. Amit érez az egészből, hogy instabil vagy érzelmileg, zavart energiát közvetítesz, ezért gyengének fog látni.



A másik oldalról viszont, amikor egy ember megsimogat egy olyan kutyát, ami bármilyen állapotban lehet, de nem nyugodt, (pl. agresszív, fél, félénk, hiperaktív stb.) és próbálja megnyugtatni egy öleléssel, fejsimítással, ez ugyan megnyugtató az Ember számára, a kutyának viszont azt tanítja, hogy az az állapot, amiben éppen van, az helyes, dicséretre méltó. Azt mondod ezzel a kutyának: „Helyes, hogy félsz. Nagyon helyes. Ügyes vagy.” Ezzel még jobban felerősíted benne ezt az elmebeli állapotot. Amíg az ember úgy érzi, hogy ezzel megnyugtatja a kutyát, a kutya gyengének látja az embert, mert nem képes erős, magabiztos energiát sugározni felé. Ha trauma érte, és te rögtön szeretgetni kezded, ahelyett, hogy engednéd, hogy próbálja magában rendezni, és merítsen abból az erős energiából, amit te, mint vezére sugárzol felé, ezzel abba a traumatikus állapotba zárod, erősítve benne ezt az érzést. Aztán később, amikor megint ezzel az állapottal néz szembe, te újra megsimogatod, ezzel még inkább felerősítve benne a traumát/félelmet. Te kreálod a problémát. A kutyák nem úgy tekintenek a szeretetre/törődésre és a megnyugtatásra, mint az emberek. A kutyák mindig egy erős, magabiztos valakit keresnek, akinek az energiájából meríthetnek.


Megjegyzés: Ha a kutyád állandóan rajtad lóg, mancsaival matatva rajtad, könyörögve, hogy szeretgesd, és mindig arra vár, hogy simogasd, ez nem a szeretet jele, ezzel a domináns viselkedését próbálja rajtad érvényesíteni. A kutyák világában a távolság tiszteletet jelent. A kutya, ami állandóan pesztrál és követeli a törődést, nem csupán nem tisztel, ő a vezér, ő az irányító a falkában.



Itt egy videó, ami tökéletes példája annak, mikor az ember rossz időben mutat ki törődést a kutya iránt. Több éven keresztül a kutya emberként kezelve, ilyen következményekkel jár. A kutya meg van rémülve a vihartól és a tűzijátéktól. Gyenge idegállapotban van. Az emberek olyan módszert alkalmaznak nyugtatásra, amit az emberek értenek, a kutya nem. A megnyugtatás módja teljesen különböző ember és kutya között. A kutya úgy látja, mindenki, aki körülötte van még gyengébb állapotban van, mint ő. Egy gyenge idegállapotú kutyának, ha úgy érzi, hogy körülötte még gyengébb energiájú tagok vannak, az igazán megkeveri az érzéseit, és még jobban felerősíti a félelmét. Nézd meg a videót. Miközben figyeled, tartsd észben, hogy az emberek mit gondolnak arról, hogyan nyugtatják a kutyát, és, hogy a kutya ösztönei egyáltalán nem így látják.

Ez ugyanúgy érvényes azokra a kutyákra, akik egészségügyi gondokkal küszködnek. Például egy kutya operációra készül, és te sajnálod őt, épp akkor, amikor a kutya életében szüksége lenne egy erős vezérre, jobban mint valaha, ahelyett, hogy erős lennél, a sajnálatoddal egyre gyengébb és gyengébb leszel a kutya szemében.
Ha gyengeségedet kimutatod a kutyának, a kutya ösztönösen átveszi a vezető szerepét, akár szeretné akár nem, mivel tudja, hogy egy erős vezérnek lennie kell, és egy biztos sorrendnek a falkában. Ha a kutya nem érzi úgy, hogy képes ilyen nagy feladatot vállalni, mint a vezetés, ez még stresszesebb helyzetet szül, még nagyobb idegességet okoz ez a felelősség..


Az emberek gyakran zavaros jeleket küldenek a kutyának a vezetési szereppel kapcsolatban. Ez instabillá teszi a kutyát és pszichológiai, viselkedésbeli problémákat okoz, olyanokat, amiket nap mint nap látunk kutyáknál. Mentális feszültség és a felgyülemlett energia szintén viselkedési gondokhoz vezet. A ház elfoglalása, uralása, megszállott viselkedési formák, neurotikus viselkedés, túlságos izgatottság, folyamatos ugatás, nyüszítés, a gazda parancsainak figyelmen kívül hagyása, nem jönnek, ha hívják őket, elszaladnak, túrják a szemetet, összetörnek, zúznak tárgyakat a lakásban, megszállott ásás, a bútorok rágása, szétszedése, faroküldözés, agresszió kimutatása más kutyák, állatok, emberek felé, követelőzés, harapdálás, morgás, csak, hogy párat említsünk. Mond meg a problémát, és több mint valószínű, hogy vissza tudjuk vezetni arra, hogyan bántál te a kutyával. 


A másik ok, amiért a viselkedésproblémák kialakulhatnak, az otthonhagyás miatti összezavarodás. Egy falkában a vezér bármikor elmehet, leléphet, oda ahova akar. Nem kérik számon a falkatagok, hogy mégis ugyan hova megy? Ha a kutyád szimpla falkatagként tart téged számon, és magát látja vezérként, amikor otthon hagyod, az akkora sokk és mentális trauma neki, hogy gyakran magán, vagy a házon éli ki azt. Gondolj bele. Ő a falkavezér, és a falka tagjai egyszerűen elhagyják, egyedül marad, bezárva. Nem igazán tudja, mitévő legyen. Teljesen összezavarodik. Ha viszont te vagy a falkavezér, és otthon marad egy bizonyos időre, tudja, hogy te adtad azt az utasítást, hogy maradjon nyugton, otthon. Te irányítasz, tied a felelősség, ő ennek tudatában egyszerűen, nyugodtan otthon marad, várni fogja, mikor érsz haza, és ha hazaérsz, várni fogja az új utasításokat tőled, mint falkavezértől.


A kutyád sétáltatása nap mint nap igen fontos dolog. Mentálisan stabilabbá teheted őt ez által. A kutyák ösztönösen utazó állatok. A természetben a kutyafalkák amint reggel felkelnek, máris útnak indulnak. Egy nagy hátsóudvar nem fogja kielégíteni ezt a szükségletüket. A kutyádnak egy nagy udvar csupán egy nagy ketrecet jelent, ahová be van zárva. Ahhoz, hogy mentálisan stabil állapotban legyen, naponta el kell vinned sétálni, nem csak a fizikai, hanem a mentális energia levezetése céljából. A helyes sétáltatási mód szerint vagy mögötted, vagy melletted kell, hogy sétáljon a kutyád, sosem előtted. Ez az embernek nem sokat jelent, a kutyának viszont annál többet. Ösztönösen tudják, hogy a vezér megy elöl. Nem szabad, hogy a kutyád szaglásszon, vagy bármi mást tegyen, amit éppen akar, a séta közben. A feladatuk, hogy figyeljenek a gazdájukra, a falkavezérre, aki vezeti a sétát. Az embernek kell eldöntenie mikor állnak meg, s mikor és merre mennek tovább, nem a kutyának. Megfelelően sétáltatni pórázon a kutyát messze nem olyan nehéz, mint amilyennek tűnik. A feladatok és mozgás hiánya valamint a felgyülemlett mentális energia (amit a megfelelő sétáltatás levezet) sokféle viselkedési problémához vezethet. 


A kutyák felveszik az ember energiáját. Tudják mikor vagy aktív, ideges, mikor félsz és mikor vagy nyugodt. Akkor tudsz majd sikeresen kommunikálni a kutyáddal, ha az általad kibocsájtott energiákat használod, izgatott szavak vagy beszéd helyett. Például a kutyád valami rosszat tesz, te pedig rákiáltasz, ordítasz vele, talán meg is vered. Ez teljesen összezavarja őt. Ez nem az a fajta kommunikáció, ahogy egy falkavezér kommunikál a falka tagjaival.
Ha viszont magabiztos, nyugodt állapotban közelíted meg a kutyádat, abban a pillanatban eszközölve a korrekciót, amiben a hibát elkövette, teheted ezt szóbeli korrekcióval, vagy egy érintéssel a nyakára… ezt megérti, mert ezzel a módszerrel azt imitálod, ahogy a kutyák egymás közt kommunikálnak, ahogy egymást helyreigazítják, nyugodt, magabiztos energiával.

Ha azt akarod, hogy a kutyád abbahagyjon valamit, először saját magadat kell meggyőznöd, hogy úgy lesz. Maradj nyugodt és magabiztos. A kutyád átveszi tőled ezt az érzést. Tartsd észben, hogy a cselekvés pillanatában kell a korrekciót alkalmaznod, hogy sikeresen kommunikálj vele.



Bár mi emberek sikeresen háziasítottuk a kutyát, sosem fogjuk tudni emberiesíteni, és eltávolítani belőle természetes ösztöneit. Nem tudjuk emberi karakterré formálni. Persze, úgy tehetünk mintha, és ezzel magunkat becsaphatjuk, de pont ez az a rész, amikor a viselkedési gondok elkezdődnek. Azt hisszük, hogy olyan módon kezeljük, ami hihetetlenül boldoggá teszi őt, valójában pont az ellenkezőjét csináljuk. Ha nem elégítjük ki természetes ösztönös igényeit, zavart, boldogtalan kutyát nevelünk. Ahhoz, hogy sikeresen és boldogan létezzünk velük, az ember legjobb barátjával, ahhoz jobban meg kell értenünk őket, kielégíteni valódi igényeiket, nem pedig a saját elgondolásunk szerint cselekedni.


A kutyák nem törődnek a múlttal vagy a jövővel, ahogy az emberek. A pillanatnak élnek, és mivel ez így van, sokkal egyszerűbb rehabilitálni egy kutyát, mint egy embert. Ha kellő magabiztossággal kezdesz bánni a kutyáddal, a törődést és szeretet kimutatását pedig a megfelelő időben teszed, és mindig alkalmazod a korrekciót, a fent leírt módokon, át tudod változtatni a kutyádat egy boldog, mentálisan stabil, nyugodt és alárendelt kutyává.

2011. október 12., szerda

Tapasztalatok és tanácsok Kegyes Attilától

"Egy alkalommal, amikor mentem egy házhoz dolgozni, mondták nekem, hogy van egy kissé durva és szófogadtlan boxer kutyájuk, de mire megyek, elviszik otthonról, hogy be tudjak menni. Amikor mentem a dolgozni a kutya ott fogadott az ajtó másik felén, vicsorogva, morogva, ugatva. Kb. 10 percbe került, hogy pórázt tudtam ráadni és elvittem egyet sétálni, mert a séta közben lehet kialakítani a legjobban a falkavezér követő rangsort. Az első 5 percben még húzni akart rohanni, ha megálltam egy kereszteződésben menni akart tovább, ha meglátott egy mókust rohanni akart utána. 5 perc után viszont jött mellettem laza pórázzal a nyakán, ha megálltam megállt, sőt le is ült, ha elindultam elindult, az utcán szaladgáló mókusokra már nem szentelt figyelmet. Ezek után egész nap ott feküdt a közelemben ahol épp dolgoztam! Ha lementem az emeltről jött le, ha felmentem jött velem. Megszabtam a határokat meddig jöhet és azt betartotta! A gazdája, amikor hazajött csodálkozott, hogy egyáltalán ott vagyok és nem mentem haza már reggel, mivel hogy elfelejtették a kutyát elvinni otthonról. Amikor meg látta, hogy a kutya ott fekszik a közelemben nyugodtan, azt hitte kicseréltem a kutyáját."


Mindennap legalább egy óra sétáltatás kell minden kutyának akkor is, ha kint az udvaron rohangászik egész nap! A séta nem csak testmozgás, hanem pszichológiai gyakorlat is számukra.

A kutya viselkedése vagy aktivitása mindig a falkavezéren múlik. A falkavezér meg a gazda kellene, hogy legyen, de sajnos az esetek 99.9%-ban ez nem így van! Ugyanis rendszerint a kutya a vezér a gazda csak a falkatag. Nincs egyetlen kutya, amely kiabálásra szót értene! A kutyák nem beszélnek még akkor sem, ha sokan hiszik, hogy értik mit mondunk. Nem értik!
Kutyával csak a saját nyelvén lehet szót érteni, nem emberi szavakkal. 



Egyetlen falkavezér sincs, amely azt mondaná a falkának, hogy na gyerünk, vagy hogy gyertek már a franc belétek! A falkavezér nem szól nem hív, csak elindul, és a falkatagok követik. A vadászat vagy járőrözés közben a falkavezér nem szól egyetlen szót sem, de egyetlen falkatag sem rohangálhat össze-vissza vagy maradhat le vagy épen mehet előre. Az ilyenekért helyreigazítás jár! Nem akkor, amikor visszaérnek a kotorékhoz vagy fél órával később vagy két perccel később, hanem azonnal! Egyébként a falkatag nem tudja miért volt a figyelmeztetés, korrekció. A kutyák szemében meg a napi sétáltatás a vadászatnak vagy járőrözésnek felel meg. Ha a kutyát úgy kell vonszolni meg várni rá, míg befejezi a szaglászást vagy egyéb dolgokat akkor ott kutya a falkavezér, a gazda csak követő, csak falkatag. Ha csak úgy vonszoljuk a kutyát, akkor nincs feladata, nincs miért mennie ezért nem is fog. Persze miért is követne a kutya, mint vezér egy egyszerű falkatagot (a gazdát)? Ugyanígy ha a kutya rohan előre, húzza a gazdát, megy saját feje után jobbra-balra, az szintén azt jelenti, hogy a kutya a vezér, hiszen Ő akarja megszabni mikor, merre menjenek ( Még akkor is, ha fizikailag nem képes ezt megtenni mert a gazda erősebb fizikailag és képes a pórázzal visszahúzni a kutyát.) 

Minden kutya szocializálódott élőlény így génjeikbe van programozva az ehhez szükséges szabályok betartása. Ilyen szabály az is, hogy valakinek vezérnek kell lennie. Ha senki nem lesz az, mert a gazda túl gyenge vagy nem ért a kutyákhoz akkor akár a leggyengébb tag is átveszi a vezér szerepét. Jellemző ez ölebek esetén! Azért olyan kis méregzsákok, mert ők a vezérek.

Egy megfelelően határozott, magabiztos, és erős jellemű, de nyugodt, ember pár perc alatt képes átvenni a vezér szerepét, onnantól a kutya követni fogja, és parancsszavak nélkül is képes a kutyát kontrollálni.

Ne feledjük a kutyatartás három fő szabályát és ennek sorrendiségét:
- feladat, gyakorlat kiosztása (pl. napi séta ami a kutya szemében a vadászatot vagy járőrözést jelenti)
- fegyelmezés (soha nem kiabálással vagy veréssel, de azonnali hatállyal)
- jutalmazás (mindig a megfelelő időben!)

És még egy nagyon fontos dolog amit minden kutyatartónak és leendő kutyatartónak figyelembe kell vennie mielőtt kutyát vesz. A falkavezéri poszt 24/7 időbeosztású feladat és folyamatos megerősítést kíván, nem elegendő egyszer kivívni.

Ajánljuk minden kutyatartónak Cesar Millan-t!
Ő bebizonyította, hogy teljesen mindegy, hogy palotapincsi, véreb, vagy rottweiler, minden csakis a kutya gazdáján múlik! M
indegy, hogy palotapincsit vagy bulldogot, vagy terriert kell rehabilitálnia szó szerint percekbe telik és a kutya 180 fokos fordulatot vesz viselkedésben! De csak Cesar Millannak! Ugyanis ahhoz, hogy a gazda is kontrollálni tudja a kutyát, ahhoz a gazdát kell tanítani, tréningelni nem a kutyát! Ő maga is így hirdeti: kutyákat rehabilitál, gazdákat tréningel! Mert a kutya viselkedése mindig a gazda a tükörképe! Kutyát nem lehet fegyelmezni és kontrollálni veréssel, de kiabálással sem!

Kapcsolódó cikkek:
 



Új parancsok tanítása a kutyádnak


 

Ha kiskutyáról van szó, fontos, hogy rögtön a kölyök hazaérkezése után elkezd a tanítást. Igénybe vehetsz segítségként profi trénert, illetve ellátogathatsz a közelben levő kutyaiskolák egyikébe.

Két fajta tanítási mód létezik: viselkedési és engedelmesség tréning.
Viselkedés-tréninget akkor alkalmazunk, ha szeretnénk megelőzni helytelen viselkedésformák kialakulását, vagy már kialakult viselkedést akarunk korrigálni kutyánkban. Ugrálás, kocsik üldözése, követelőzés, bútorokra mászás vagy azok megrágása…csak pár példa. Nagyon fontos, hogy következetesen vezessük végig ezeket a tréningeket, helyreigazítási módokat. Például, ha nem szeretnéd, hogy ha majd mikor a kölyök felnő felmásszon a kanapéra, akkor már kölyök korában se engedd ezt meg neki. Ez csak összezavarná, később problémákat okozva. Szánj időt a kutyapszichológiai módszerek megismerésére, hogy tudd, milyen természetes, ösztönös szükségletei vannak kutyádnak, illetve milyen napi rendszerességű tevékenységekre van szüksége, ahhoz, hogy engedelmes, kiegyensúlyozott kutya legyen. Sokszor ez (birtokában lenni ezen ismereteknek és alkalmazni azokat) jelenti a különbséget a siker és a bukás között, ami a kutya nevelését illeti.


Engedelmesség tréning 

Olyan tanítási mód, tréning, ami specifikus parancsokra való engedelmességet tanít a kutyának, pl. ül, marad, lábhoz. A tanítási ciklusok inkább gyakoribbak legyenek, de rövidek, elkerülve, hogy a kutya ráunjon a tréningre. Tíz, tizenöt perc napi három alkalommal elegendő.

Tipp: a kutya tanítása etetés előtt jó módszer arra, hogy összekapcsolja a tréninget a jutalommal, az étellel, ezen kívül még inkább vevő lesz a jutalomfalatokra amit a tréning alatt használsz.

Mielőtt parancsot adnál a kutyának, szólítsd a nevét, hogy felkeltsd az érdeklődését; ezután add ki az egyszavas parancsot, mint „ül” „marad” „lábhoz”. NE légy türelmetlen. Valószínűleg egy parancsot többször egymás után el kell ismételned. Sose kiabálj, vagy szidd a kutyádat tanításkor. Sose hívd magadhoz azért mert meg akarod büntetni. Ezzel csak azt tanítod a kutyának, hogy ne menjen oda hozzád, ha hívod. Mindenféle frusztrációt és idegességet ki kell zárnod a hangszínedből. Ha kezded feszültnek érezni magad, tarts szünetet. A kutyád megérzi ezt, és az idegességet össze fogja kötni a tréninggel. Nem tudod elrejteni az érzéseidet, a frusztrációdat a kutyád elől. Nem tudod ’tettetni’, hogy jól vagy. A kutyák érzik az ember érzéseit, hangulatát, tehát maradj higgadt, magabiztos, határozott.

„Ül” „Marad” „Gyere” „Fekszik” „Lábhoz”. Amikor a parancsokat mondod, kellőképp hangosan és érthetően mond őket, gyakran ismételve. Sokszor hallja majd a kutya, és egy idő után a szavakat össze fogja kötni jelentésükkel. Mindig dicsérd meg a kutyád, ha engedelmeskedik egy parancsnak. Ez erősíti abban, hogy következő alkalommal is így, a parancsnak megfelelően viselkedjen. Használhatsz jutalomfalatot, szóbeli megerősítést, dicséretet, simogatást, vagy a fenti módszereket egyben.
A lábhoz parancsot sok esetben viszonylag későn kezdik tanítani a kutyáknak, de ennek a parancsnak a legalapvetőbbek között kéne lennie. Meg kell tanulniuk minél előbb, hogyan igazodjanak hozzád és kövessenek. Amint ezt megtanítod, a további tréningek sokkal egyszerűbbek és eredményesebbek lesznek, mivel a kutya már mint vezetőjeként tekint rád.

Tipp az ÜL parancs tanítására

Amikor ülni tanítod a kutyádat, fogj egy jutalomfalatot a kezedben magasan, a fejénél tartva azt. A kutya fel fog nézni a jutalomra. Használd a másik kezed, és óvatosan nyomd le a kutya hátsó felét, hogy ülő pozícióba kerüljön, miközben tiszta, határozott hangon mondod: „ÜL”. Ha a kutya leül, add neki a jutalmat és szóban is dicsérd meg. Ne engedd, hogy felugorjon és kikapja a kezedből a falatot. Mond határozottan: „NEM”. Sokszor kell majd ezt elismételned. Egy idő után összekapcsolja az Ülést a jutalommal, és a segítséged nélkül is le fog ülni. Tartsd észben, hogy inkább gyakoriak legyenek a tréningek, de rövidek. Ismételd a tréninget 3-4 alkalommal egy nap. Ha ideges kezdesz lenni, tarts szünetet, és próbáld kicsit később.

Tipp a Marad parancshoz:
 
Jobb, hogyha a „marad” parancs előtt megtanítjuk neki az „ül”-t. Az ok egyszerű: könnyebb marad egyhelyben a kutya ülve. Amint megtanulta az ül parancsot, és már segítség nélkül megy neki három-négy napja, itt az idő megtanítani a marad és a gyere/hozzám utasításokat.
Mond neki: Ül. Legyen két jutalomfalat a kezedben. Miután leült, add neki az egyiket. Tartsd elé az üres kezed, mint egy stop táblaként, s közben lassan hátrálj, ügyelve arra, hogy a kutya felé nézz, ne fordíts neki hátat. Menj egy keveset, és egy-két méter megtétele után állj meg. Mond lelkesedéssel: GYERE! Ha a kutya engedelmeskedik és odajön, add neki a másik jutalomfalatot is. Ha felkel mielőtt még kiadnád a hívó parancsot, ne jutalmazd meg, mond határozottan: NEM! és kezd elölről az egészet. Ha helyesen teljesíti a parancsot ne felejtsd el szóban is megdicsérni. Az elején még csak kis távolságot tegyél meg a kutyádtól, ne menj messzire. Amint a kutya megérti mit is akarsz a paranccsal, egy idő után már a látóteréből is kiléphetsz, akkor sem fog a helyéről mozdulni, amíg nem hallja a GYERE parancsot. Légy következetes, ha ideges vagy, tarts szünetet. Megérzi a kutyád az idegességet, és ez csak összezavarja, negatív élményt teremt benne a tanítással kapcsolatban.

Tipp a Fekszik parancs megtanítására:
 
Miután sikeresen megtanítottad kutyádnak az ül, marad és gyere parancsokat, és a segítséged nélkül is végrehajtja őket, itt az idő, hogy megtanítsd a fekszik parancsot. Mond: Ül. Mutasd meg a jutalmat a kezedben. Tartsd fent, majd hozd le a kezeddel egészen a földre, az orra elé, miközben mondod: FEKSZIK, határozott, tisztán érthető hangon. Csak akkor add oda a jutalmat, ha lefekszik, hogy elérje. Ha feláll érte, ne add neki. Ismételd meg a tanítási ciklust többször egy nap, de egy ciklus ne tartson tovább 10 percnél.







Minden ilyen tréning tartalmazza az új parancsot, de a régi, már megtanult parancsokat sem árt erősíteni a kutyádban, nehogy elfelejtse őket. Mindig légy következetes. Ha ideges vagy zavart vagy, tarts szünetet, próbáld meg később a tréninget.

Ha pozitív maradsz és a tréningek előtt/után játszol a kutyával, az azt tanítja neki, hogy a parancsoknak engedelmeskedni jó, és jutalommal jár.

Tipp: Az a kölyök, amelyik naponta sétáltatáson vesz részt, sokkal könnyebben tanítható, mivel nyugodt és kiegyensúlyozott állapotban van.

Forrás:dogbreedinfo